Borsanın cazip atmosferi para kazanmak için herkesi kendine çekiyor. Çünkü birçok kişi borsadan ne kadar para kazandıklarını, ballandıra ballandıra anlatmaktadır. Buda borsa hakkında hiçbir fikri olmayanların bile piyasaya giriş yapmasına neden olmaktadır. Bilgi ve deneyim unsurlarının önemsenmeden piyasaya giriş yapılmasıyla birlikte; riskler önlenemediği için çoğunlukla kayıpla karşılaşılmaktadır. Bu yüzden yazımızda yazacağımız hususları dikkate almanızı öneririz.

Kazancınızı borsada yatırım yapmak elde etmek istiyorsanız mutlaka piyasa hakkında biraz araştırma yapmalısınız. Çünkü borsada nasıl yatırım yapacağınızı, nelerde dikkat edeceğinizi bilmeden para kazanmanız ve başarılı olmanız söz konusu olamaz. Yazımızda size vereceğimiz tavsiyelerin ardından, artık daha bilinçli bir yatırımcı olabilirsiniz ve riskleri de ortadan kaldırmayı başararak, kazanç sağlayabilirsiniz.

Borsa Nedir Kapsamlı Olarak Öğrenin!

Ticarete konu olan malların alım – satımının yapıldığı piyasaya borsa adı verilir. Her borsanın kendine has kuralları ve özellikleri vardır. Bu hususları öğrenerek işlemlerinizi başarıyla sürdürebilirsiniz. Öğrenmeniz gereken hususlar hakkında birkaç örnek vermek gerekirse; piyasada hangi işlem araçları kullanılır, nasıl işlem yapılır, riskler nasıl azaltılır, hangi saat aralığında yatırım yapmak daha kazançlıdır, gibi temel konuları bilmelisiniz. Araştırmalısınız. Aracı kurumların eğitimlerinden faydalanmalısınız. Aracı kurumu size borsa piyasasını en iyi şekilde açıklayacaktır ve yapacağınız işlemler konusunda da en doğru bilgileri verecektir.

Borsa Öğrenmenin Yolları Nelerdir? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Deneyimi Kazanın!

Piyasada eğitim kadar deneyim de önemlidir. Hiç deneyiminiz olmadan gerçek hesapta yatırım yapmanız ciddi anlamda risk almanız demektir. Bu nedenle önce aracı kurumun eğitimlerinden faydalanmalısınız. Gerek teorik gerekse de pratik anlamda kendinizi geliştirmelisiniz. Kitaplar, CD’ler teorik bilgileri anlamanızı sağlarken, geliştirilen demo hesaplar da tecrübe kazanmanız konusunda yardımcı olur. İçinde beli miktar para olan demo hesabınızdan isterseniz küçük, isterseniz de büyük yatırımlar yaparak, piyasayı tam olarak öğrenebilirsiniz. Hatalarınızın nedenlerini araştırarak, tekrar aynı yanlışlara düşmeden, karlı şekilde yatırım nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Gerçek hesaba geçtiğinizde zorlanmadan işlemlerinizi kontrollü şekilde gerçekleştirerek, kazanç sağlayabilirsiniz.

Piyasa Takibi ve Yorumu Yapın!

Bir borsa oyuncusunun yapması gereken hususlardan biri de piyasa takibi ve yorumudur. İyi bir analizci ve yorumcu olursanız borsadan iyi paralar kazanabilirsiniz. Ama iyi analiz yapmak için de düzenli ve günlük olarak piyasaları takip etmeniz şarttır. Güncel piyasalardan her an haberdar olmalı, her an borsa hakkında fikir sahibi olmalısınız. Siyasi gelişmeler, terör olayları, doğal afetler, piyasa açıklamaları gibi olaylar borsayı en çok etkileyen şeylerdir. Bu nedenle sadece piyasaları değil, gündemi de iyi takip etmeniz gerekir. Eğer iyi bir takipçi olursanız, yorumlama ve analizi daha kolay yapabilirsiniz.

İyi Bir Aracı Kurumu ile Çalışmak

Ülkemizde borsa ve forex işlemlerinde aracı kurumlarla çalışmak SPK’nın getirmiş olduğu yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle işlem yapmaya başlamadan önce mutlaka bir aracı kurumla sözleşme imzalamanız gerekiyor. Bu sizin kesinlikle yararınıza olan bir durumdur. Özellikle bu işe yeni başlayanlar için piyasada başarılı olmanın yolu aracı kurumların eğitimlerinden geçer. Borsada başarılı olmanın sırları nelerdir hakkında bilgi almak için tıklayın.

Aracı kurumlar size hem eğitimlerle destek verir, hem de yatırımlarınızı sizin yerinize yapar. Size ise sadece piyasaları tahmin etmek ve emir vermek kalır. Aracı kurumla detayları konuşup, eğitiminizi alır ve bir demo hesabı ile işlem yapmaya başlarsanız kısa süre içinde bu piyasada deneyim kazanabilirsiniz.

Borsa Fiyat Analizlerini Yorumlayın!

Borsada iki analiz yöntemi vardır. Bunlar; temel ve tekniktir. Yatırım yapacağınız enstrümanın hangi yönde eğilim gösterdiği ve fiyatların yönü doğru olarak tahmin edebilmeniz için analizlerden faydalanmalısınız. İyi bir takipçi olup, iyi analiz yaparsanız, piyasaya hızlı bir şekilde girebilirsiniz ve kısa sürede başarıyı yakalayabilirsiniz. Piyasa takibini yapmak için temel borsa analizlerini kullanabilir, teknik borsa analizleri ile de enstrümanların fiyat ve zaman grafiklerini takip edebilirsiniz.

Psikolojinizi Borsaya Hazırlayın!

Başarılı bir borsa oyuncusu olmak için teknik bilgi ve deneyim elbette önemlidir. Ancak psikolojik olarak da bu ortama hazır olmak size yarar sağlar. Çünkü borsa riskli bir piyasadır. Kazanmanın da kaybetmenin de olduğunu bilmeli ve risk alarak bu piyasaya girmelisiniz. Eğer psikolojik olarak hazır değilseniz, olası aksiliklerde üzülebilirsiniz.

Paylaş...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0