Ticarete konu olan mal ve kıymetli evrakların anılıp satıldığı borsa, kazançlı bir piyasadır. Ancak buradan para kazanmak için bilmeniz gereken önemli konular vardır. Örneğin bilgi ve deneyim sahibi olmadan burada başarılı olamazsınız.

Borsada başarılı olmanın sırları, cevabı bilinmeyen bir bulmaca değildir. Kısa süreli bir borsa eğitimi süreci geçirerek, neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Üstelik kendiniz için en iyi yöntemi bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Bu yazıda “borsa nasıl oynanır hiç bilmiyorum” diyenleri hedefledik. İşte bilmeniz gerekenler:

Borsanın Temelini Öğrenerek İşe Başlayın

Borsanın Temelini Öğrenerek İşe BaşlayınEğer birikimlerinizi borsaya yatırıp para kazanmak istiyorsanız mutlaka bu işin temelini öğrenmelisiniz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

İnternette biraz araştırma yaptığınız zaman ücretsiz eğitim olanaklarına rastlarsınız. Bunlardan faydalanarak borsanın nasıl bir yer olduğunu kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Borsa, belli kurallara göre işleyen ve aracılar vasıtasıyla alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasalardır. En basit tanımı da bu şekilde yapılmaktadır ve piyasa hakkında her bilgiyi de vermektedir. Borsada yatırımlar, aracı kurumlar vasıtasıyla gerçekleşmektedir.

Alıcı ve satıcı bir araya gelmeden, aracıların piyasaya ilettikleri emirler ile alım – satım yapılmaktadır. Günümüzde bu işlemler internet ve artan işlem hacimleri sayesinde hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Yatırım işlemlerinin temeli, düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmaktır. Bu noktada fiyatların ne zaman düşüp yükseldiklerini bilmelisiniz. Yatırım araçlarının bu fiyat hareketlerini öğrenip, takip ettikten sonra kazançlı işlemlere adım atabilirsiniz.

Hisse senetleri, dövizler, emtialar, türev araçlar ve endeksler borsada işlem gören yatırım araçlarıdır. Bir yatırımcı bu enstrümanlardan istedikleriyle işlemlerini yapabilmektedir. Zaten tek bir yatırım aracı yerine bir portföye yatırım yapmak, borsada en iyi karı elde etmek için önemli bir kriterdir.

Bildiğiniz, iyi araştırdığınız ve yatırım yapmak istediğiniz enstrümanları belirlemeli, bir süre fiyat hareketlerini izledikten sonra uygun seviyelerden emirlerinizi vermelisiniz. Bu sayede en karlı işlemleri, minimum riskle yapabilirsiniz.

İster bankalar üzerinden ister bir aracı kurumun internet hesabı üzerinden borsa işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaları tercih eden yatırımcıların veya aracı kurumlarla çalışan yatırımcıların kendilerine göre sebepleri vardır. Bu nedenle siz de bu iki yolu araştırmalı, kendiniz için en doğru olanı seçtikten sonra işlemlere başlamalısınız.

Borsada Nasıl Hareket Edeceğinizi Öğrenin

Borsada Nasıl Hareket Edeceğinizi ÖğreninBaşarılı olmak için bilmeniz gereken ilk şey; piyasanın yapısını doğru bir şekilde kavramak gerektiğidir. Bu nedenle eğitimlere büyük önem verilmektedir. Bunun dışında kendinizi psikolojik anlamda geliştirmeli, yatırımlarınız işlem stratejiler üretmelisiniz.

Borsadan para kazanmanın en önemli kriterler, bu noktalar üzerinde birleşmektedir. Zaten piyasa yapısı hakkında bilgi sahibi oldukça, borsada nasıl hareket etmeniz gerektiğini anlarsınız. Bu durum başkalarının, böyle yapmalısın demesiyle olacak bir iş değildir. İşte tam da bu nedenle borsayı öğrenmeli, kendiniz için en uygun metotları belirlemelisiniz.

Amacınız para kazanmak olduğu için bazı risklerle karşı karşıyasınız. Çünkü paranın söz konusu olduğu her ortamda riskler vardır. Bunlarla baş etmeyi öğrendiğiniz zaman kâr etmeye başlayacaksınız.

Borsada ilk olarak sakin ve sağlam bir psikoloji ile hareket etmeniz gerekiyor. Bunun için de bilgi ve deneyim anlamında donanımlı olmalısınız. Bunu yapmayı öğrendiğiniz zaman, kararlarınızı daha mantıklı vermeye başlarsınız.

Bilgi, deneyim ve psikoloji noktalarını hallettikten sonra kendinize uygun bir strateji geliştirmeniz gerekmektedir. Borsada başkalarının dediklerine göre işlem yapmak yerine tamamen kendinize özgü bir yol çizmelisiniz. Ancak bu şekilde başarılı olabileceğinizi de bilmelisiniz.

Kâr ettiğini gördüğünüz bir kişinin stratejisini uygulamanız da yanlıştır. Çünkü o kişi ile sizin piyasalara bakış açınız farklı olabilir. Aynı zamanda kabul edebileceğiniz risk seviyesi de birbirinden farklı olabileceği için bu strateji işe yaramayabilir.

Kazanç Sağlamak için Dikkat Edilecek Noktalar

Kazanç Sağlamak için Dikkat Edilecek NoktalarBorsada kazanç sağlamak için dikkatli olmanız gereken birçok nokta vardır. Küçük adımlarla hareket etmek bunlardan birisidir. Bu şekilde hareket ederek, kendinize manevra alanı yaratırsınız. Büyük adımlarla hareket ettiğinizde ise beklenmedik bir durumla karşılaştığınız zaman portföyünüzü korumanız zorlaşacaktır.

Ara vermeyi bilmeniz de başka bir noktadır. Sürekli işlem yapmak yorulmanıza ve piyasaları iyi analiz edememenize neden olacaktır. Bir süre geri çekilip, piyasalarda olanları incelerseniz bir sonraki işlemlerinizi çok daha güçlü başlayabilirsiniz.

Borsada yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri, iyi bir piyasa takipçisi olmaktır. Çünkü fiyatlardaki değişimleri, önceden tahmin ederek oluşturacağınız pozisyonlardan para kazanırsınız.

Fiyatlardaki değişimleri doğru öngörebilmek için de kapsamlı bir piyasa takibi yapmanız şarttık. İnternet sayesinde bu piyasa takibini basit bir şekilde yapabiliyorsunuz.

İnternet bağlantılı akıllı telefonlarımızı her daim yanımızda taşıyoruz ve piyasa takibi yapmamızı sağlayan uygulamalara sahibiz. Bu kolaylıklar sayesinde de günümüzde çok daha karlı borsa işlemleri yapabiliyoruz.

Kaynaklar

  1. https://borsanasiloynanir.co/acemiler-icin-kisaca-borsa-nasil-oynanir/
  2. https://borsanasiloynanir.org/
  3. https://paratic.com/borsa-nasil-oynanir/
Paylaş...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0