Günümüzün globalleşmiş ve anlık olarak birçok şeyin takip edildiği dünyasında, yatırımların şekli de ciddi anlamda değişikliğe uğramıştır. Daha önceden insanlar yatırımlarını arsa, emtia gibi yatırım araçlarına bağlarken, günümüzde borsalar en revaçtaki yatırım alanları olarak ortaya çıkmaktadır. Borsalarda hisse senedi, tahvil, bono gibi değerli kağıtlar, çeşitli ticari emtia türleri ve uluslararası değerli kontratlar işlem görebilir. Ülkemizde ise borsa denilince akla direkt olarak hisse senetlerinin işlem gördüğü pazar gelir. Hisse senetlerine yatırım yapmak istiyorsanız eğer piyasada adi hisse senetleri bulunu. Bu senetler sahiplerine şirketin mevcut sermayesinden ne kadar bir pay getirdiklerini gösterirler. Bunun dışında şirket yönetimi ile ilgili bilgi alma, yönetimde yer alma, kar payı alma gibi çeşitli haklar da bu senetler tarafından sahiplerine sağlanır.

Borsada Direkt İşlem Yapamazsınız

Borsa tam olarak öğrenilmeden ya da belirli kriterler yerine getirilmeden işlem yapılabilecek bir pazar değildir. Borsada müşteri olarak öncelikle bireysel ya da kurumsal anlamda direkt olarak işlem yapamazsınız. Bunun için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin almış olan bir banka ya da aracı kurum tarafından sizin işlemlerinizin borsaya iletilmesi gerekir. Bu izinli kuruluşlara borsa üyeleri denilmektedir. Borsa üyeleri borsadaki hisse senedi alım satım işlemleri ve halka arz gibi diğer işlemleri gerçekleştirirler.

Borsada işlem yapmaya başlayabilmek için öncelikli olarak size hizmet verecek bir bankaya ya da aracı kuruluşu seçmeniz gerekir. Bunu seçerken de belirli kriterler mevcuttur. Size teknik olarak yeterli düzeyde hizmet sağlayacak bir kurumu tercih etmeniz avantajınıza olacaktır. Örneğin internet üzerinden işlem yapacağınız ara yüzde sağladığı veriler canlı olan bir şirket, gecikmeli olarak veri sağlayan bir şirkete göre daha avantajlı olur. Bununla birlikte çok yüksek komisyonlar uygulamaması kazancınız açısından önemli olacaktır. Bir diğer kriter de yapacağınız yatırımlar için elde edeceğiniz sağlıklı bilgiler yönünden gerçekten yeterli araştırma, değerlendirme ve analizleri yapacak bir ekibinin olmasıdır.

Borsayı Tanımak ve Finansal Okuryazarlılığın Önemi

Aracılık hizmetleri sağlayacak olan firmayı seçtikten sonra yapmanız gereken diğer şey ise o kurumda bir yatırım hesabı açtırmak olacaktır. Bu yatırım hesabı ise başvurduğunuz tarihten itibaren birkaç gün içinde açılmış olur. Yatırım hesabınız açıldıktan sonra artık işlem yapmanızın önünde tek bir engel kalmamıştır. Ancak borsada işlemlere başlamadan önce burada kullanacağınız emirleri ve borsanın genel işleyiş yapısını öğrenmeniz gerekir. Bunun için de aracılık hizmeti aldığınız kurumdan bir eğitim talep edebilir ve size bir deneme hesabı açmasını isteyebilirsiniz. Ya da borsada yatırım yapmayı nasıl ve nereden öğrenirim diye araştırma yapmalısınız. Çünkü hem borsayı tanımak hem de finansal anlamda okuryazarlık, burada yapacağımız yatırımların başarısı açısından büyük önem taşımaktadır.

Eğer siz kendi başınıza seçim yaparken doğru hamleleri gerçekleştirmek istiyorsanız; tercih etmeyi düşündüğünüz sektörlerde yer alan firmaların geçmiş ve mevcut durumları ile geleceğe dönük fizibilitelerini iyi yorumlamanız gerekir. Bunları doğru yapabildiğiniz ölçüde iyi seçimler gerçekleştirirsiniz. Kendi başınıza bu çalışmaları gerçekleştiremediğiniz bir durumda ise size bu anlamda güvenilir insanların rehberlik etmesi gerekir. Böylelikle onların yaptıkları araştırma, analiz, değerlendirme ve öngörüler dahilinde yatırım yapacağınız sektörlerle birlikte şirketleri de belirlemeniz anlamına gelecektir.

Hizmet Aldığınız Aracı Kuruluştan Eğitim Alın

Aracılık hizmeti aldığınız firmanın size aynı zamanda borsada kullanılan terimleri de öğretmesini talep edebilirsiniz. Örneğin bir açığa satış emrinin ne anlama geldiğini bilmeden borsada yatırımlarınıza başlamamalısınız ya da aracı kuruluş varantlarının ne işe yaradığını bilmeden bu varantlara yatırım yapamazsınız. Yatırım yapmak üzere bir şirketi incelerken onun mali tablolarının dipnotlarında bağlı ortaklıklarından bahsediliyorsa ve bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, doğru karar verme şansınız olmayacaktır. Bu nedenle borsadaki hisse senedi alım satım işlemleri sırasında kullanılabilecek olan emirlerden, gerçekten işinize yarayacak olanların tamamını biliyor olmamız gerekir. Bu noktada ise size yardımcı olacak olan hizmet aldığınız aracı kuruluş olacaktır.

Bir Deneme Hesabında Tecrübe Kazanın

Size hizmet veren aracı kuruluştan isteyeceğiniz bir deneme hesabında mevcut borsa verileri üzerinden deneme işlemleri yapabilirsiniz. Burada çeşitli hisse senetlerini seçmek için gerekli analizleri, çalışmaları ve değerlendirmeleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu analizler sonrasında yapacağınız seçimler için deneme hesabınızda belirlediğiniz hisse senetlerini seçip yatırımlarınızı bunlar üzerine değerlendirebilirsiniz. Borsadaki gelişmelere paralel olarak siz de yaptığınız hisse senedi yatırımı neticesinde deneme hesabınızda kazanç ya da gelir elde edeceksiniz. Bu sırada ise hangi emri nasıl vermemiz gerektiğini de öğrenirsiniz. Bu bağlamda borsada yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelermiş öğrenmenizde fayda vardır.

Aynı zamanda emir türlerini, borsadaki mevcut kavramları, borsanın nasıl çalıştığını, ne kadar hızlı şekilde işlem yapılabildiğini görecek ve reel olarak işlem yaparken de strese kapılmadan yatırımlarınızı gerçekleştirmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Devamında ise gerçek yatırım hesabınız üzerinden fiili borsa yatırımlarınızı yapabilirsiniz. Doğru adımlarla ve gerekli tecrübeye sahip olarak yapılacak hisse senedi yatırımları, uzun vadede genellikle insanlara önemli kazançlar elde ettirirler. Tabi bu noktada dikkatli olunması gereken durum ise anlık kumar gibi işlemlerden kaçınılmasıdır. Gerçekten orta ve uzun vadeli hisse senedi yatırımları, insanlara önemli düzeylerde kazanç sağlayabilir.

Paylaş...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0