Borsanın risklerinden bihaber olan kişiler genelde kayıplarla karşı karşıya kalmaktadır. Borsa hakkında kötü görüşlere sahip olan yatırımcılar ise bu grup içerisindedir. Borsa riskli bir yapıya sahiptir. İşlemlerinize gerekli önemi vermediğinizde risklerin birikimlerinizi olumsuz etkilemesine sebep olursunuz. Risklerin olması sizi yatırımlarınızdan vazgeçirmemelidir. Çünkü riskler hayatınızın her alanında mevcuttur. Risklerle nasıl yaşayabiliyorsanız, borsada yatırımlarınızı da yapabilirsiniz. Önemli olan risklerin farkına varılması ve nasıl kontrol edebileceğiniz hakkında da fikriniz olmasıdır. Borsadaki riskleri ilk olarak işlem riski ve fiyat riski olarak ayırabiliriz.

Borsada İşlem Riski

İşlem riskinden kastımız; borsada yatırımları yaparken piyasa hakkında ne kadar bilgi olduğunuzdur. Eğer borsayı çok iyi tanıdığınızı ve hakkında gerekli tüm eğitimleri aldığınızı düşünüyorsanız diğer başlığımıza geçebilirsiniz. Fakat bu aşamada takıldıysanız, yazımızı okumaya devam etmenizi öneririm.

Borsada bulunan işlem riskini önlemek eğitimlerinizle mümkündür. Çünkü bilmediğiniz bir piyasada gerçekleştireceğiniz her işlem hatalı olabilir. Bu durum da riski doğurur. Birikimlerinizi bu kadar basit bir neden olan piyasa bilgisizliğinden kaybetmeyi istemezsiniz sanırım. Bu yüzden borsada yatırım yapmayı nasıl ve nerede öğrenebileceğiniz hakkında bilgi edinin. Böylelikle borsa nedir, borsada nasıl işlemler yapılır, yatırım araçları nelerdir, işlem avantajları nasıldır, hangi seçenekler kullanılır, karar verirken neler yapılmalı gibi birçok sorunun cevabını verebilecek duruma gelmelisiniz.

Piyasa hakkında verilen eğitim türlerini değerlendirmeye almalısınız. Geçmişi çok eskiye dayanan piyasanın, yıllardan bu zamana gelen eğitim seçenekleri çok fazladır. Eskiden günümüze kadar gelen eğitimin ilk araçlarından olan kitapları kullanabilirsiniz. Borsa hakkında yazılmış birçok kitap vardır ve bunların hepsi birbirinden güzel içeriklere sahiptir. Keyifle okuyarak, istediğiniz her bilgiyi edinebilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle eğitim modellerinde de değişiklikler olmuştur. Bunun en güzel örneği ise eğitim videoları ve webinar sistemidir. İnternet üzerinden alabileceğiniz bu eğitimlere herkes çok kolay ulaşabilmektedir. Bilgi akışının bu kadar hızlı olması ise artık daha bilinçli yatırımcıları beraberinde getirmektedir. Borsa hakkında hangi konuda eksiğiniz var ise ona göre eğitimleri bulabilirsiniz. Webinar eğitimleri ise seminerlerin online sisteme dökülmüş halidir.

Eğitimleriniz arasında diğer bir seçeneğiniz ve aslında en avantajlı olanı ise demo hesaplardır. Borsa için kendinize demo hesap açarsınız ve işlemlerinizi orada sanal para ile gerçekleştirerek öğrenirsiniz. Bu durum da hem tecrübelerinizi hem de bilgilerinizi artırmanızı sağlar. Sanal hesaplarda yapacağınız işlemlerde hiçbir risk yoktur. Piyasada istediğiniz gibi hareket edebilir ve pozisyon açabilirsiniz. Bu hesapların değerlendirmesini iyi yapabilirseniz, borsa yatırımlarınızda size büyük faydası olacaktır.

Borsa hakkında en temel bilgilerin eğitimlerini alarak, tecrübeler edinerek borsada bulunan işlem riskinizi azaltmış olursunuz. Çünkü alacağınız her eğitim size farklı bir bilgi sağlayacaktır. İşlemleri ve yatırım araçlarını öğrenerek, nasıl analiz yapacağınızı çözersiniz ve işlemlerinizde riskleri azaltarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Borsada Fiyat Riski

Piyasada fiyatlar arz ve talep sayesinde oluşmaktadır. Bu durum ise fiyatların dalgalı olmasına sebep olur. Dalgalanmalardan dolayı fiyat riskleri meydana çıkar. Böylelikle bu riski alt edebilmek için fiyatların oluşmasına etki eden olaylar hakkında bilginiz olmalıdır. Bunların araştırmalarını yapmanız ve eğitimlerde aldığınız analiz yöntemlerini kullanarak hangi seviyelere geleceği hakkında bilgiye ulaşmalısınız. Fiyatlarda bulunan riskler ise faiz oranı riski, piyasa riski, piyasa riski gibi sıralayabiliriz.

Faiz Oranı Riski

Değişiklik gösteren faiz oranlarından kaynaklı bir risktir. Bu sebeple faiz oranlarını takip etmeniz ve fiyatlara olan etkilerini anlamaya çalışmalısınız. Faiz oranlarının değişikliği için Merkez Bankası’nın açıklamalarını takip etmelisiniz. Faiz oranlarının değişimi sektör içinde bulunan şirketleri etkileyeceği için fiyatlara doğrudan yansımaktadır. Bu risk kıymetli evraklar için oldukça önemlidir.

Enflasyon Riski

Enflasyon piyasa katılımcılarını etkilediği için fiyatlara da etki etmektedir. Fiyatların enflasyon sebebi ile artış göstermesi, yatırımcıların satın alma güçlerinde azalışa neden olur. Bu durumda yatırım araçlarına olan talepleri azaltır. Borsa içerisinde fiyatların genel havasında değişikliğe neden olur. Bunların için de enflasyona direnç gösterenlerin olduğunu savunan uzmanlarda vardır. Hisse senetleri bunlardan biridir. Bazı uzmanlara göre hisse senetlerini enflasyon üzerinde çok etkisi olmadığı görüşünü savunmaktadır.

Piyasa Riski

Bu riski etkileyen olaylar çok fazla bilinmese de genelde sosyal ve siyasal yaşanan gelişmelerdir. Bu sebeple ülkemizde ve dünyada yaşanan her türlü durum karşısında bilginiz olmalıdır. Bunun için günlük haberleri takip edebilirsiniz. Bu araştırmalarınızı da temel analiz yöntemlerinde kullanırsanız fiyatların oluşacak trend seviyeleri hakkında bilginiz olur.

Riskleri genel çerçevede bu şekilde ele alabiliriz. Bunları önlemek içinde bir takım uygulamalar mevcuttur. Emir türleri ve portföy oluşturma olarak yapacağınız işlemlerde risklerinizi sınırlandırmanız mümkündür. Borsada işlemlerinizi gerçekleştirirken kullanabileceğiniz emir türleri fiyat riskinden korunmak için birebirdir. Çünkü bu seçenekler sayesinde borsa fiyatlarını istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yapacağınız analizleriniz doğrultusunda beklediğiniz fiyatlardan emirler verir ve piyasa o fiyatlar ulaştığında sizin yerinize işlemlerinizi yapar.

Portföy oluşturmada fiyatlarda bulunan riskin dağıtılmasını sağlar. Birden çok yatırım aracı ile işlemlerinizi yaparsınız ve böylelikle birikimlerinizi değerlendirirken tek araca bağlı kalmazsınız. Onun fiyat seviyelerinin geleceği riskleri diğerleri üzerinde de dağıtmış olursunuz. Bu seçenekte her yatırımcıya önerilir ve fiyat riskinden korunmanız için değerlendirilir.

Borsada fiyat riskinden korunmanın diğer bir türü de vadeli işlem seçeneklerini kullanmaktır. Türev piyasalarda yapacağınız bu işlemlerde bu günden ilerisi için belirlediğiniz fiyatlarda yatırım yaparsınız. Future, hedging, arbitraj gibi sözleşmeleri kullanarak fiyat riskinden kendinizi korumaya çalışırsınız. Borsada yapacağınız yatırımlara özen gösterir ve gerekli olan tüm durumları yaparsanız eğer başarı sizinle olacaktır.

Paylaş...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0